RAMC Officers
Of the Malta Garrison
Stanley Eyre Large
1917 – 1991

Major Stanley Eyre Large

MBE (1945) MRCS (Eng) LRCP (Lond 1941) DPH (Eng 1948) FRCP (Ed 1958) MD (Camb 1963)

11 Aug 1917 [Bombay India] – 12 May 1991

Service Record

10 Jan 1942 Short Service Commission Lieutenant RAMC.

10 Jan 1943 Captain RAMC.

1943–1946 Served with the British North Africa Force and Central Mediterranean Force.

30 July 1944 Acting Major RAMC.

1945–1946 Commanding Officer 11 Field Ambulance.

26 Jan 1946 War Substantive Major RAMC.

1946 Assistant Director of Medical Services HQ Land Force Greece.

10 Jan 1947 Permanent Regular Army Commission Captain RAMC.

10 Jan 1950 Major RAMC.

1950 Junior Specialist in Medicine.

1950–1951 Served with the Middle East Land Force.

1951 Served at Malta.

1952 Served at Malta.

1953 Served at Malta.

1954 Served at Malta.

1954 Senior Specialist in Medicine.

1955–1958 Commanding Officer and Officer-in-Charge Medical Division Connaught Hospital Hindhead (Chest Physician).

1958–1961 Officer-in-Charge Medical Division British Military Hospital Kinrara.

2 Oct 1959 Lieutenant Colonel RAMC.

1961 Officer-in-Charge Medical Division British Military Hospital Singapore.

1962–1965 Officer-in-Charge Medical Division Cambridge Military Hospital Aldershot.

1963 Consultant in Medicine.

10 Jan 1965 Colonel L/RAMC.

1965 Assistant Director of Medical Services HQ Cyprus District and Commanding Officer British Military Hospital Dhekelia.

Assistant Director of Medical Services 4th Division British Army of the Rhine.

1978 Retired with the rank of Major–General.
Post retirement became Medical Director of King Edward VII Hospital, Midhurst (1978–1983).

Bibliography