RAMC Officers
Of the Malta Garrison
Reginald John Gray
1916 – 1994

Major Reginald John Gray

CB (1973) QHS (1970) MB BS (Durh 1939)

26 Nov 1916 [Newcastle-upon-Tyne] – 28 Oct 1994

Service Record

R J Gray
Col R J Gray MB Commanding Officer QAMH Millbank 1964 to 1967 (RAMC/1301)

20 Nov 1939 Short Service Commission Lieutenant RAMC.

20 Nov 1940 Captain RAMC.

1942–1945 Served in India.

12 Jan 1944 Acting Major RAMC.

20 Nov 1944 Permanent Regular Army Commission Captain RAMC.

1945 Commanding Officer 9 Casualty Clearing Station.
Assistant Director of Medical Services HQ 12th Army Burma Command.

20 Nov 1947 Major RAMC.

1947–1949 Served with the British Amy of the Rhine.

2 June 1945 Acting Lieutenant Colonel RAMC.

1949–1951 Served with the Middle East Land Force.

1954–1957 Assistant Director General Army Medical Services War Office (AMD3).

1957 Commanding Officer David Bruce Military Hospital Mtarfa.

1958 Commanding Officer David Bruce Military Hospital Mtarfa.

4 Sep 1958 Lieutenant Colonel RAMC.

1959 Commanding Officer David Bruce Military Hospital Mtarfa.

1960 Commanding Officer David Bruce Military Hospital Mtarfa.

1960–1963 Commanding Officer 14 Field Ambulance British Army of the Rhine.

20 Nov 1962 Colonel L/RAMC.

1963–1964 Commanding Officer British Military Hospital Rinteln.

1964–1967 Commanding Officer Queen Alexandra's Military Hospital Millbank.

1967–1972 Assistant Director General Army Medical Services MOD (AMD1).

1972 Major-General L/RAMC.

1972–1973 Director of Medical Services UK Land Forces.

1974–1983 Chief Medical Officer British Red Cross Society.

1978 Representative Colonel Commandant RAMC.

Bibliography