RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Talbot Norman Graham Guy

search maltaramc

No 86207 Lieutenant General Norman Graham Guy Talbot KBE (1969)
DA (Eng 1939) MD (Lond 1953) FRCOG (1960) FRCP (1973)

16 Feb 1914 [Hastings Sussex] – 27 Feb 1979

Introduction

Lieutenant General Norman Graham Guy Talbot was educated at Great Yarmouth and Reigate Grammar schools and King's College, London University. He qualified MRCS (Eng) LRCP (Lond) in 1937 and took the MB BS (Lond) in 1938. He entered the specialty of his choice through house and junior obstetric registrar appointments at King's College Hospital. While waiting for these appointments he was a house anaesthetist and obtained the DA in 1939.

He was in the London University Officer Training Corps (OTC) before he was commissioned Lieutenant in the RAMC (TA) in 1938. He was called to active service in 1939 as RMO to the Finsbury Rifles. He was appointed a specialist anaesthetist with No 5 General Hospital in the British Expeditionary Force and served in this capacity in France and in field medical units in Egypt, Palestine, Syria, and Sicily. He became Commandant of the British Increment to the Medical Mission, National Army of Liberation of Yugoslavia, and OC Gruno Military Hospital. Later he commanded two general hospitals in Italy and ended the war as ADMS GHQ Central Mediterranean Forces. He was twice mentioned in despatches and appointed OBE.

Lieutenant General Norman Graham Guy Talbot was consultant obstetrician at the Louise Margaret Maternity Hospital, Aldershot, and Adviser in Obstetrics to the War Office. In 1958, he became consultant to the David Bruce Military Hospital Mtarfa, Malta.

In 1969 he was appointed Director General Army Medical Services. During his four years as DGAMS, he dedicated his efforts single mindedly to the benefit of all those who came into the care of the Army Medical Services, and to the officers, men and women of the RAMC, RADC and QARANC who provided the care. He regularly undertook strenuous series of visits to medical installations through out the UK, Commonwealth and Allied countries during which he never failed to listen to the views of junior as well as senior ranks, and did much to strength the bonds of friendship with Commonwealth and Allied Military Medical Services.

Service Record — Norman Graham Guy Talbot

1 Nov 1938 Commissioned Lieutenant into the RAMC (TA) from Officer Cadet University of London Contingent (Medical Unit) Senior Division Officer Training Corps.

24 Aug 1939 Short Service Commission Lieutenant RAMC and RMO to the Finsbury Rifles.

22 Nov 1939 Acting Major RAMC.

1939–1940 Served with the British Expeditionary Force in France as a specialist anaesthetist.
Was at No 5 General Hospital Le Tréport near Dieppe.

24 Aug 1940 Promoted Captain RAMC.

1940–1943 Served with the Middle East Force as a specialist anaesthetist in field medical units in Egypt, Palestine and Syria.

1943–1947 Served with the Central Mediterranean Force.
Took part in the landings in Sicily and Italy with the 8th Army.

16 June 1944 Acting Lieutenant Colonel RAMC.

24 Aug 1944 Permanent Regular Army Commission Captain RAMC.

16 Sep 1944 War Substantive Major RAMC.

1944–1945 Commandant of the British Increment to the Medical Mission of Yugoslavia.
OC Gruno Military Hospital.

1945 Commanding Officer German POW Hospital.

20 April 1945 Awarded the OBE in recognition of gallant and distinguished services in Italy.

1946 Commanding Officer No 45 General Hospital Taranto.

1946–1947 Assistant Director of Medical Services GHQ Central Mediterranean Force.

24 Aug 1947 Promoted Major RAMC.

1947 Commanding Officer No 154 General Hospital.

8 July 1950 Awarded the Territorial Efficiency Decoration in lieu of the Efficiency Medal (Territorial) that was awarded to him under Army Order 73/1946 (London Gazette Supplement No 38945 dated 20 June 1950).

1951 Obtained his Membership of the Royal College of Obstetrics and Gynaecology (MRCOG).

1951–1958 Advisor in Obstetrics and Gynaecology to the War Office.
Commanding Officer Louise Margaret Maternity Hospital Aldershot.

1952 Senior Specialist in Obstetrics and Gynaecology.

1953 Obtained the MD (London).

2 June 1953 One of the medical officers in charge of one of the five first aid stations at Westminster Abbey during the coronation of Queen Elizabeth II.

16 Apr 1956 Promoted Lieutenant Colonel RAMC.

May 1957 Commanding the Louise Margaret Maternity Hospital Aldershot during the visit of the hospital by Edwina The Countess Mountbatten of Burma, Chairperson of the Order of St John of Jerusalem and British Red Cross Society Service Hospitals Welfare Department.

1958 Arrived at Malta from Louise Margaret Maternity Hospital Aldershot as an Obstetrician and Gynaecologist David Bruce Military Hospital.

Served as an examiner in Midwifery and Gynaecology during the first session examination held in July 1958 of the degree of Doctor of Medicine of the Royal University of Malta. Was also consulted when the Professor of midwifery was on sick leave.

Malta 1959 Obstetrician and Gynaecologist David Bruce Military Hospital.

Malta 1960 Obstetrician and Gynaecologist David Bruce Military Hospital.

Malta 1961 Obstetrician and Gynaecologist David Bruce Military Hospital.

1961–1963 Served with the British Army of the Rhine (BAOR) as a military hospital consultant.

24 Aug 1962 Promoted Colonel L/RAMC.

1963–1966 Advisor in Obstetrics and Gynaecology Ministry of Defence.
Commanding Officer Louise Margaret Maternity Hospital, Aldershot.

1964 Consultant in Obstetrics and Gynaecology.

1966–1967 Commanding Officer Cambridge Military Hospital Aldershot.

Apr 1966 Appointed an Officer (Brother) of The Most Venerable Order of the Hospital of St John of Jerusalem.

1 July 1967 Promoted Brigadier L/RAMC.

1967–1968 Deputy Director of Medical Services (DDMS) HQ 1 (Br) Corps.

1968–1969 Commandant and Director of studies at the Royal Army Medical College, Millbank London with the rank of Major General.

22 Aug 1968 Appointed Honorary Surgeon to the Queen (QHS) in succession to Major General John Primrose Douglas CB OBE who retired.

Mar 1969 Became Director General Army Medical Services with the rank of Lieutenant General in succession to Lieutenant General Sir Robert Drew.

14 June 1969 Appointed Knight Commander of the Most Venerable Order of the British Empire in the Birthday Honours List.

May 1970 Became a Knight of the Most Venerable Order of the Hospital of St John of Jerusalem.

22 Nov 1973 Retired from HM Services.

Held the appointment of Senior Medical Officer to the Margaret Pyke Centre in Bloomsbury.

27 Feb 1979 Lieutenant General Sir Norman Talbot died at the Cambridge Military Hospital, Aldershot, after a long illness. He was 65 years old. A funeral service was held at All Saints Parish Church Fleet, Hants on 5 March followed by a private cremation. A memorial service followed on 18 May in the Chapel of the Royal Hospital, Chelsea.

Bibliography

  • Entry No: 1720. Drew R, 1968. Commissioned Officers in the Medical Services of the British Army 1660–1960, Vol II Roll of Officers in the RAMC 1898–1960. London, Wellcome Historical Library.
  • Obituary, Br Med J (1979); 1:960 (Published 7 April 1979).
  • Birthday Honours. Br Med J (1969); 2:757 (Published 21 June 1969).